Yazılımcı nasıl ilerlemeli?

Çalışmalarınızı güçlü bir disiplin ile 4 adımda ilerletebilirsiniz...

Hedefi Planlar...

Kağıt-Kalem yada Dijital ortam hiç önemli değil, not alın yapacaklarınızı planlayın! Bu sizin start çizginizdir. Elinizde ki tüm materyalleri ve verilerinizi hazır edin. Kısaca yol haritanızı çizin...

Kurguyu Çizer...

Kurgu önemlidir. Kurgu Patinaj yapmanızı engeller, Açık bir pencereden girecek olan temiz hava gibi kirli havanın da girme ihtimalini kurguya dahil etmek, sizin sınırlarınızdır.

Geliştirmeye Başlar...

Hemen başlar, daha fazla detay üzerinde düşünmenin, işin özünüden kopmaya ve dağılmaya neden olurduğunu bilir. Geliştirme aşamasında iken önemli detaylara derinlemesine dikkat eder!

İmzasını Bırakır!

Başarı ve İmza... Bu tadı aldığınızda başardığınızı ve emeğinizi paylaşmanın haklı gururunu yaşayacaksınız. Yeni projeler için yelken açarak daha tatlı sulara açılmak isteyeceksiniz...

Daha iyi bir yazılımcı olmak!

Sizleri daha iyi yapan şeylere önem verin! En önemlisi de yeni bir şeyler öğrenmeye...

Modern Tasarım

Yazdığınız kodlar birer görünmez kahramanlar gibidir. Ancak, Arayüz tasarımlarınız kahramanlarınızı yüceltir yada sıradanlaştırır.

Duyarlı Tasarımlar

Çalışmalarınız farklı platformlar ve farklı ekran boyutlarına sahip aygıtlar üzerinden görüntüleniyor. Bu konuda bilgilenin.

Dökümantasyon

Kapsamlı ve Karmaşık geliştirmeleriniz için Dökümantasyon hazırlamıyorsanız, "En son ne yapmıştık?" demekten öteye gidemezsiniz!

Test

Her proje Canlı ortamda kullanıma sunulmadan önce test edilir. Aksi durumda başınızı çok ağrıtır. Hatalar ile dolu bir yazılımı kim kullanmak ister ?

Platform Yapılandırması

Geliştirdiğiniz yazılım hangi platform üzerindeyse projenizin stabil çalışması için gerekli bileşenler amacınıza uygun şekilde yapılandırılmalıdır.

Basit ve Kolay

Düşünceleriniz, projeleriniz, kodlarınız, arayünüz... Kısaca her geliştirmeniz basit ve kolay olmalıdır. Üstelik anlaşılabilir, hızlı ve bilgi veren detayları da içermelidir.

Peki nasıl bir başlangıç yapılmalı? Birçok içerik için, BURDAN lütfen...

Nereden başlamalıyım?

Bir şeyler geliştirmek istiyorsunuz, peki eksik olan ne ?

Her geliştirici adayının bir projesi yada kafasında kurguladığı bir planı vardır. Proje geliştirmek için güçlü bir plan yapılmalıdır. Tavsiyem, Kağıt-Kalem üzerinde yada dijital ortamda notlar alarak yapacaklarınızı hedeflerinizi ve projenizin detaylarını son aşamaya kadar adım adım belirleyin.
Bir planınız var, Proje fikriniz hazır. Aslında başlamak için uygun ama teknik olarak Programlama Bilgisi eksikliğiniz var ise, planınız öteleyin! Önce Projeniz için hangi Progralama dillerine ihtiyaç duyacağınızı öğrenin. İhtiyaç duyduğunuz programlama dillerinde ise istediğiniz yaptıracak kadar kodlama öğrenmeye çalışın.
Programlama dilinde başlangıç düzeyinde olan yada bu seviyeleri geçmiş arkadaşlar şunu çok iyi bilir, kapanmamış bir parentez, gözden kaçırılmış bir virgül bile size "Bu kodlar neden istediğim şekilde çalışmıyor?" diye saatlerinizi kaybetmenize neden olabilir. Kullandığınız programlama dilinin söz dizilimlerini (Syntax)' ını bilmelisiniz.
Bir çalışmanızı kullanılabilir hale getirmediğiniz sürece, bitiremediğiniz devam eden bir projeniz var demektedir. Üstelik esik gördüğünüz tüm detaylar, siz geliştirmek istedikçe hiç bitmeyecektir. Sınırlarınızı ve Zamanını belirleyin. Projenizde hedeflediğiniz geliştirme seviyesine ulaştığınızda artık çalışmanızı sonlandırabilir ve yayınlayabilirsiniz. Tabi, testlerini de yaptığınızı varsayarak!
Answers


İşinize yarar bir şeyler öğrenmek için Soru ve Cevap'lara Göz atın...

Blog Yazıları

Burada, Faydalı olacağını düşündüğü yada deneyimlediği konular hakkında yazılarını görebilirsiniz.
Daha fazlasını görüntülemek için buraya tıklayın!

Example

Leave your email address and we will notify you about all the news and developments. Stay with us!